Przyspieszenie, najprawdopodobniej spowodowane zwiększonym topnieniem lodowców na Grenlandii i Antarktydzie, może potencjalnie podwoić całkowity wzrost poziomu mórz i oceanów przewidywany do 2100 roku w porównaniu z poprzednimi prognozami zakładającymi stałe tempo podnoszenia się poziomu wód.

Jeśli tempo wzrostu poziomu wód w oceanach nadal będzie przyspieszało z dotychczasową prędkością, poziom wód wzrośnie do 2100 roku o 26 centymetrów. Spowoduje to poważne problemy dla wielu nadmorskich miast i może mieć poważne konsekwencje dla całej planety. Nowe badania zostały przeprowadzone we współpracy z NASA i opublikowane 12 lutego w czasopiśmie “Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Rosnące stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze Ziemi zwiększa temperaturę powietrza i wody, co powoduje wzrost poziomu wód na dwa sposoby. Po pierwsze, cieplejsza woda rozszerza się, a ta “rozszerzalność cieplna” oceanu przyczyniła się do około połowy z 7 centymetrów światowego wzrostu poziomu wód, jaki obserwowaliśmy przez ostatnie 25 lat. Po drugie, topnienie lodowców zasila oceany w dodatkową ilość wody, co zwiększa ich poziom na całym świecie.

Przygotowana przez NASA prezentacja

Wzrost ten został zmierzony za pomocą pomiarów wysokościomierzy satelitarnych przeprowadzanych od 1992 roku, w tym misji satelitarnych Topex/Poseidon, Jason-1, Jason-2, Jason-3, którymi wspólnie zarządzało wiele agencji, w tym NASA, CNES, EUMETSAT oraz NOAA. Tempo wzrostu poziomu wód wzrosło od 2,5 mm rocznie w latach dziewięćdziesiątych  do około 3,4 mm obecnie.

Nawet przy 25-letnim gromadzeniu danych, wykrywanie takich zmian jest trudnym wyzwaniem. Wydarzenia, takie jak erupcje wulkaniczne, mogą prowadzić do powstania różnic: erupcja Mount Pinatubo w 1991 roku zmniejszyła globalny średni poziom wód tuż przed wystrzeleniem satelity Topex/Poseidon. Ponadto globalny poziom mórz może ulegać zmianom ze względu na wzorce klimatyczne, takie jak El Nino czy La Nina, które wpływają na temperaturę oceanu i opady. W najnowszych badaniach wykorzystane zostały różnego rodzaju wzorce klimatyczne, aby uwzględnić takie zjawiska jak wybuchy wulkanów czy El Nino i La Nina, co ostatecznie ujawniło tempo wzrostu poziomu wód w ostatnim ćwierćwieczu.

W 2018 roku NASA rozpocznie dwie nowe misje satelitarne, które będą miały kluczowe znaczenie dla poprawy prognoz dotyczących poziomu wód w przyszłości. Przeprowadzana we współpracy z niemieckim GeoForschungsZentrum (GFZ), misja Gravity Recovery and Climate Experiment Follow-On (GRACE-FO), będzie kontynuowała pomiary masy pokryw lodowych Grenlandii i Antarktyki; natomiast misja ICESat-2 zajmie się obserwacją wysokości pokryw lodowych i lodowców.

 

Jeśli chcesz pozostać na bieżąco to zachęcam do obserwowania mojego profilu na wykopie i fanpage

Źródło: NASA.gov

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
4