Ostatnia misja Falcona 9 zakończyła się sukcesem. Kapsuła Dragon została bezpiecznie skierowana w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Firma przyzwyczaiła nas również do tego, że lądowania pierwszych stopni stały się rutynowe i udane. Zaskoczeniem był więc obraz kręcącego się wokół własnej osi, przechylającego się to w lewo to w prawo, podchodzącego do lądowania Falcona, który koniec końców zaliczył udane wodowanie.

Jak się tuż po zaliczeniu kąpieli w Atlantyku okazało, zawiódł system hydrauliczny lotek sterujących pierwszego stopnia rakiety. Komputer pokładowy wykrył nieprawidłowość, zrobił najlepsze, co w swojej mocy aby ustabilizować lot i skierował rakietę wprost do oceanu. Ze względów bezpieczeństwa, rakieta nigdy nie jest celowana bezpośrednio na lądowisko. Dopiero w końcowej fazie lądowania, gdy wszystkie systemy są sprawne i pojazd nie zagraża w żaden sposób bezpieczeństwu ludzi, rakieta delikatnie zmienia swoją trajektorię kierując się na lądowisko.

Podobnie jest w przypadku lądowań na autonomicznej barce. Pamiętacie jeszcze lądowanie środkowego stopnia Falcona Heavy, w którym zabrakło mieszanki TEA-TEB do ponownego odpalenia silników? Rakieta nie uderzyła z pełną prędkością w pokład barki tworząc wielką i kosztowną dziurę. Zamiast tego Falcon wpadł do wody dosłownie tuż obok OCISLY. Chociaż zachowana w tamtym przypadku odległość była, jak na moje oko, trochę mała.

Pierwszy stopień Falcona 9 dryfuje, przywiązany smyczą do statku GO Searcher u wybrzeży Cape Canaveral. Nikt nie chce, aby wart 40 milionów dolarów Sokół uciekł zbyt daleko od domu. Widać, że na silniki zostały założone osłony, które zakładane są po każdym lądowaniu, a technicy przygotowują rakietę do transportu, co powinno się odbyć w najbliższym czasie.

Pozbierałem kilka zdjęć biorącego kąpiel Falcona. Jeśli się dobrze przyjrzycie, zobaczycie stojących na nim ludzi.

 

Autorem zdjęć jest Mike Killian z AmericaSpace.com

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
4