Zapierający dech w piersiach obraz naszej planety i Księżyca został uchwycony za pomocą aparatu umieszczonego na pokładzie sondy OSIRIS-REx, która pędzi przez kosmiczną pustkę w kierunku asteroidy Bennu. Sonda oddala się od Ziemi z prędkością około 8,5 km/s, a w momencie wykonywania zdjęcia znajdowała się 63,6 miliona kilometrów od nas.

Sonda OSIRIS-Rex wystartowała z Przylądka Cape Canaveral 8 września 2016 roku na pokładzie rakiety Atlas V w konfiguracji 411 z jednym dopalaczem napędzanym paliwem stałym. Celem misji jest szczegółowa analiza trajektorii lotu asteroidy Bennu, która w przypadku zderzenia z naszą planetą mogłaby utworzyć na powierzchni kilkukilometrowy krater. Kolejnym celem misji będzie zbadanie obiektu pod kątem jego budowy i składu. Poza tym, OSIRIS-REx ma pobrać do 2000 gramów próbek powierzchni asteroidy Bennu i za pomocą specjalnie przygotowanej do tego kapsuły dostarczyć je na Ziemię w roku 2023.

Na zdjęciu powyżej możemy zobaczyć Ziemię jako dużą, jasną kropkę w centrum i mniejszą po jej prawej stronie, czyli Księżyc. Jeśli przyjrzymy się dokładniej, zauważymy, że w tle znajduje się kilka ciekawych obiektów, które są niczym innym jak gwiazdozbiorami. Jasnym skupiskiem gwiazd w lewym górnym rogu są znajdujące się w gwiazdozbiorze Byka, Plejady. W prawym górnym rogu obrazu znajduje się alfa Arietis, najjaśniejsza gwiazda gwiazdozbioru Barana.

Nie jest to pierwsze zdjęcie Ziemi wykonane przez sondę OSIRIS-REx. Na początku stycznia 2018 roku sonda wykonała zdjęcie systemu Ziemia-Księżyc, kiedy to znajdowała się zaledwie 400 000 kilometrów od naszej planety. Zdjęcie jest dostępne pod linkiem tutaj. Obraz Ziemi uchwycony w chwili gdy OSIRIS-REx była oddalona o tylko 170 000 km od powierzchni jest dostępny tutaj.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco to zapraszam to obserwowania mojego profilu na wykopie i fanpage

Źródło:sciencealert.com

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0